مزیتها  و توصیف

 سامانه بازار املاک ایران

مجری انحصاری طرح جامع ایجاد بانک اطلاعاتی مرجع معاملات املاک کشور

سامانه بازار املاک در حوزه كنترل بازار مسكن، امكان تازه‌اي در بازار معاملات املاك ايجاد كرده كه به‌واسطه آن، دیگر نیاز نیست تا فروشندگان و اجاره دهندگان املاک  برای فروش و یا رهن و اجاره املاک خود  به تعداد زیادی از مشاورین املاک مراجعه نمایند و مدت زیادی را منتظر پیدا کردن مشتری باشند بلکه با مراجعه به یک مشاور املاک و یا  بدون مراجعه به بنگاه‌هاي املاك، در فضاي مجازي  و با استفاده از سامانه بازار املاک میتوانند املاک خود را در هرنقطه کشور که باشد برای فروش و یا رهن و اجاره ثبت نمایند . و همچنین متقاضيان خريد و رهن و اجاره املاک در سراسر كشور مي‌توانند به كليه پيشنهادهاي فروش يا اجاره در سریعترین زمان دسترسي پيدا كنند.در این طرح تمامی قانونها از جمله قانون دلالی نیز رعایت شده است.

هدف از اجرای فاز اول طرح جامع ایجاد بانک اطلاعاتی مرجع معاملات املاک کشور و راه اندازی سامانه مرجع اطلاع رسانی معاملات املاک(خريد وفروش ، رهن و اجاره و...) كه هم‌اكنون به‌صورت پايلوت در استان زنجان  مورد بهره‌برداري قرار گرفته و به زودی نيز در سراسر كشور راه‌اندازي مي‌شود،  علاوه برانضباط بخشيدن  به نحوه تعيين قيمت‌ از سوي مالكان ، باعث ايجاد يك شبكه و پايگاه داده از مشاورين املاك و اطلاعات املاک و مالکین شده تا مشاورين املاك و مردم را با یک بستر امن اطلاعاتی، به امكانات ارتباطي روز تجهيز كند  و از اين طريق سهولت و تسريع در امر عرضه و تهيه املاک و مسکن  را برای عموم مردم حاصل نمايد. از جمله ويژگي‌هاي اين بازار مجازي كه از طريق اينترنت ممكن است، رويت همزمان قيمت‌ فروش تمامی املاک من جمله املاک های مشابه در يك منطقه است كه باعث ايجاد فضاي رقابتي در تعيين قيمت پيشنهادي بين فروشنده‌ها خواهد شد و بستر لازم را براي اعلام نرخ‌هاي واقعي فراهم مي‌كند. مشاوران املاك داراي پروانه كسب موظفند پس از عضویت دراین سامانه همه فايل‌هاي مورد معامله(فروش،رهن و اجراه، پیش فروش ،مشارکت درساخت ،انتقال سرقفلی و..)  و همچنين درخواست‌هاي متقاضیان (مردمی که برای خرید مراجعه مینمایند و ملک خود را پیدا نمی کنند) را در سامانه بازار املاک ثبت كنند. ورود به سامانه جهت جستجوی املاک  ، براي عموم مردم رايگان است و برای سپردن ملک به نام یک مشاوراملاک ،  افراد بدون مراجعه به بنگاه‌ها نيز مي‌توانند مشخصات املاك مورد فروش و رهن و اجاره خود را با پرداخت هزینه مصوب در اين سامانه به نام یک مشاور املاک عضو ثبت كنند. پرداخت هزینه باعث خواهد شد تا از ورود اطلاعات نادرست توسط اشخاص جلوگیری شود. و افرادی که واقعا قصد فروش و یا اجاره دادن ملک خود را دارند ، از این سامانه استفاده خواهند کرد.

سامانه مرجع اطلاع رسانی املاک مورد معامله علاوه بر اينكه به رونق معاملات كمك مي‌كند، به‌واسطه رقابتي‌شدن قيمت‌هاي فروش، از رشد حبابي قيمت پيشگيري خواهد كرد.

يكي از اهداف مهم طرح تشكيل سامانه مرجع اطلاع رسانی املاک مورد معامله ، رونق بخشيدن به كسب و كار معاملات املاك است و اينكه خريدار و فروشنده با صرفه‌جويي در زمان و هزينه و حذف ترددهاي مكرر بین مشاورین املاک ، بتواند اقدام به جست‌وجوي ملك كند.. از سوي ديگر، نظارت بر صحت عرضه اطلاعات املاك و پيشگيري از تخلف در اين حوزه، اطلاع‌رساني مناسب و بهنگام و همچنين كمك به تصميم‌سازي مديران و مسوولان در راستاي كنترل بازار املاک ومسكن از جمله آثار راه‌اندازي بازار مجازي معاملات املاک است.

حداقل  مزيت مهم بازار املاک عبارت  است از:

1)      ایجاد رابطه مطمئن بین طرفین قرارداد بر مبنای قیمت واقعی و اطلاعات شفاف

2)      ایجاد رابطه مستقیم میان عرضه‌کننده و متقاضی و حذف سوداگران

3)       صرفه‌جویی در زمان و هزینه و حذف ترددهای مکرر جهت جست‌وجوی املاک

4)       ایجاد بستر رقابتی منطقی و واقعی سازی قیمت  علی الخصوص در حوزه بازار مسکن به منظور پیشگیری از تورم و رشد حبابی قیمت

5)      ایجاد ابزاری جهت پیاده‌سازی بازار فرا‌منطقه‌ای و حذف محدودیت‌های جغرافیایی

6)      امکان دیدن تصاویر املاک ( عکس ماهواره ای گوگل ارث و یا عکس آپلود شده توسط مالک)

7)      خارج کردن سرمایه گذاری های کاذب از بخش مسکن و زمینهای مسکونی و امکان سرمایه گذاری در املاک کشاورزی، صنعتی و ... که باعث تولید و اشتغالزایی نیز خواهدشد.

8)       امکان نرخ گذاری کارشناسانه املاک بر اساس شاخص های روز در صورت همکاری ارگانهای مرتبط

9)      و بسیاری امکانات و مزایای کنترلی دیگر که با همکاری دستگاههای مرتبط میسر خواهد شد که در صورت عملی شدن ، امکان جلوگیری از تورم حبابی و  بازار کاذب و کاهش ورودی پرونده های حقوقی و کیفری به دادگستری ، بسیار مفید فایده خواهد بود.

 با تشكيل سامانه مرجع اطلاع رسانی املاک مورد معامله، دامنه عرضه و تقاضا به خارج  از استان و حتی خارج از كشور كشيده مي‌شود و آن دسته از مالكان واحدهاي داخل كشور كه در مسافرت يا اقامت سایراستانها و  خارج از كشور به سر مي‌برند، مي‌توانند به راحتي از طريق اينترنت، ملك خود را با مشخصات كامل عرضه كنند. همچنين متقاضيان خريد مقيم سایر استانها و خارج از کشور اين امكان برايشان فراهم است كه درخواست خود را براي یافتن املاک دلخواه خود به سايت سامانه جامع بازاراملاک معرفي كنند.

در این سامانه محدودیت منطقه‌ای وجود ندارد ،و حتی املاک خارج از محدوده شهری و روستایی نیز قابل عرضه می باشد.  فايل‌هاي عرضه شده از سوی مشاورین املاک قطعي بوده و سطح بالايي از صحت اطلاعات در آن وجود دارد. همچنين قابلیت استعلام کدپستی و کد ملی از طریق مراکز ذی‌ربط (شرکت پست و سازمان ثبت احوال) و جلوگیری از ثبت اطلاعات غیرواقعی توسط سودجویان نيز امکاناتی است که با هماهنگی های انجام شده با ادارات مرتبط اضافه خواهد شد.

در حال حاضر انواع سایتهای مشابه به‌صورت موضعي در مناطقي از كشور فعاليت مي‌كنند كه البته همه اين سایتها بدون اجازه از مالک طرح و بصورت غیر قانونی  فعالیت مینمایندکه طبق قوانین تجارت الکترونیک و آیین نامه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایرانی با پیگیریهای انجام شده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   نسبت به فیلترینگ و جمع آوری این سایتهای غیر مجاز اقدام خواهد شد.


 

قابليت‌هاي سامانه بازار املاک  براي افراد

بازار املاک ایران ، هیچ‌گونه محدودیتی برای کاربران نداشته و در کنار مشاورین املاک که به عنوان کاربر تخصصی سایت مطرح هستند، عموم مردم نیز قادر خواهند بود جهت انجام هریک از فعالیت‌های زیر به این سامانه مراجعه کنند

1-     سفارش (تقاضای) انواع ملک مورد نیاز برای خریداران و مستاجران

2-     سپردن (عرضه) انواع ملک به منظور فروش ، رهن و اجاره ، معاوضه ، مشارکت در ساخت ، انقال سرقفلی توسط مالکان (فروشنده و موجر)

3-     امکان درج حداکثر 5 عکس از ملک مربوطه

4-     جستجوی املاک ثبت شده  و پیدا کردن املاک دلخواه خود براساس ریز مشخصات مورد نظر

5-     دسترسی به بانک اطلاعاتی به روز و مطمئن از اطلاعات تمامی املاک مورد معامله از جمله املاک مسکونی ، تجاری ، آموزشی ، اداری ، کشاورزی، صنعتی و ....

6-     دسترسی به تمامی مشاورین املاک مجاز عضو این سامانه  در  سطح کشور

7-     و....

در جواب سوال اینکه:آیا سامانه اطلاع رسانی معاملات املاک ، فعاليت بنگاه‌ها را تهديد مي‌كند؟ باید گفت :

راه اندازی سامانه مرجع اطلاع رسانی املاک مورد معامله ( بازاراملاک) نه تنها تهدیدی برای مشاورین املاک به حساب نمی‌آید، بلکه با حذف محدودیت‌های جغرافیایی از طریق فضای مجازی و بازار الکترونیکی، موجب رونق کسب‌وکار مشاورین املاک خواهد شد. مضاف بر اینکه به دلیل حذف سوداگران و سودجویان غیر ضروری، حقوق مشاورین املاک مجاز و دارای پروانه کسب رعايت مي‌شود و در نمایش اطلاعات املاک برای متقاضیان ، به جای شماره تماس مالک و آدرس ملک ، شماره تماس و آدرس بنگاه دیده می شود و متقاضی ملک برای روئیت حضوری ملک حتما باید به بنگاه مربوطه مراجعه نمایند و طرفين معامله براي عقد قرارداد رسمی و دريافت كد رهگيري مجبور هستند در نهايت براي عقد قرارداد به بنگاه‌هاي املاك مراجعه كنند.  و به لحاظ اینکه مشاورین املاک به یک بانک اطلاعاتی به روز و مطمئن دسترسی دارند برای تمامی مراجعه کنندگان خود میتوانند پاسخگو باشند .

سطح معرفي ملك در این سامانه به شکلی است که ضمن ثبت مشخصات کلی ملک و مالک (شامل نوع ملک، آدرس، قیمت، اطلاعات تماس مالک و...)، امکان ثبت جزئی‌ترین مشخصات ملک شامل امکانات جانبی، وضعیت ظاهری، موقعیت، محدودیت‌ها و حتی تصاویر ملک را نیز برای کاربران فراهم می کند تا کاربر بر اساس خواسته خود بتواند ملک را عرضه یا جست‌وجو كند.

درباره امنيت داده‌ها و اطلاعات در سامانه بازار املاک باید گفت  پیاده‌سازی لایه‌هاي مختلف نرم‌افزار به شكلي انجام شده كه سرعت و امنيت بالايي داشته باشد.

شرکت فن آوران بازار معاملات سبحان و سپهر

مجری انحصاری طرح جامع ایجاد بانک اطلاعاتی مرجع معاملات املاک کشور

و اتوماسیون مشاورین املاک